Dionizos (Festiwal A PART)

Przedstawienie typu „site specific” dla maksymalnie 7 widzów.
Miejsce prezentacji spektaklu: Sala Teatralno-Filmowa Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26)


Bilety w cenie 40 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Rezerwacje i sprzedaż biletów gościnnie w kasie Teatru Korez w Katowicach, w dni powszednie od 14:00 do 18:00. Bilety do nabycia także w Pałacu Młodzieży przed prezentacjami w miarę wolnych miejsc.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych.

Eksperymentalny kolektyw Teatro del Lemming został utworzony w Rovigo we Włoszech w 1987 roku. Już po trzech latach działalności, w 1990 roku grupa otrzymała włoska Nagrodę Totola za najlepszą reżyserię za spektakl „La città chipsa”, zaś w 1996 roku prestiżową nagrodę Giuseppe Bartolucciego. Od początku działalności Teatro del Lemming skupia się na badaniu siły emocjonalnej teatru w relacji z widzem i wobec widza. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych teatr rozpoczął realizację cyklu „Tetralogia na mity i widza”, złożonego z tragedii „Edipo – seans dla jednego widza” (1997), tragedii „Dionizos” (1998), „Amore e Psiche – bajka dla dwóch widzów”(1999), „Odisseo – podróż teatralna” (2001) oraz – jako echa tego projektu – zrealizował: „Colono – rytuał tylko dla jednego widza” (2001) oraz „L’Odissea dei Bambini – podróż teatralna dla 20 dzieci w każdym wieku” (2003). Prace te poprowadziły grupę ku nowemu i ekscytującemu doświadczeniu bezpośredniego, zmysłowego i dramaturgicznego zaangażowania widzów w spektakl. Ten radykalny, fizyczny związek między aktorami i widzami, zwrócenie szczególnej uwagi na sensoryczne oddziaływanie teatru oraz nietypowe wykorzystanie przestrzeni w wielu projektach stanowi do dziś o wyjątkowości Teatro del Leming na tle innych włoskich zespołów teatralnych. W 2006 roku Teatro del Leming zakończył czteroletnią pracę nad spektaklem „Inferno”, pierwszą częścią projektu „Nekyia” na podstawie „Boskiej Komedii” Dantego. W 2009 roku zrealizował „Antygonę”, zaś od 2010 roku przygotowuje spektakle na podstawie dramatów Szekspira, układające się w Trylogię wody („Hamlet” z 2010 roku, „Romeo i Julia. Listy z płynnego świata” z 2013 roku oraz „WS Burza” z 2016 roku ). „Hamlet” w interpretacji Teatro del Lemming był prezentowany na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2012 roku, zaś spektakle „Inferno” i „WS Burza” na Festiwalu A Part w 2015 i 2017 roku. Prezentacja „Dionizosa” to premiera polska tego przedstawienia.

„Dionizos” to teatralna podróż dla 7 widzów, w której ci stają się współuczestnikami zdarzeń. Spektakl jest zmysłową i przewrotną adaptacją „Bachtanek” Eurypidesa, której uczestnicy postawieni są w roli Panteusza, króla Teb, sceptycznie nastawionego do dionizyjskich, liberalnych praktyk, zaś aktorzy stają się Bachtankami, poplecznikami frywolnego boga, uwodzącymi widza. W spektaklu stary konflikt: konserwatywne i liberalne, stare i nowe, ascetyczne i zmysłowe nabiera nowych i zaskakujących znaczeń.
 


Teatro del Lemming

Dionizos (Festiwal A PART)

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part
Spektakle Teatru Korez
Spektakle gościnne
© grafika: Jarek Jordan
© tekst: Teatr Korez
© fotografie: Magdalena Dobrowolska, Tomasz Griessgraber, Daniel Koziński,
Krzysztof Niesporek, Aga Piotrowska, Radosław Ragan, Jeremi Astaszow


STRONA GŁÓWNA - KALENDARIUM ZMIAN - REPERTUAR I REZERWACJE - BILETY - SPEKTAKLE
ARTYŚCI - SPONSORZY - PRZYJACIELE - GALERIA - E-MAIL - ADMINISTRACJA