Kilka krótkich historii o… wybór przez Youpic.com

Fotografie Ignacy 50

Od kiedy wróciłem do poważnego fotografowania mówię, że jestem opowiadaczem historii, a nie fotografem czy fotografikiem.
By to podkreslić od pewnego czasu pod moimi zdjeciami pojawia się podpis zaczynający się od słów "Krótka historia o..."

Tym razem, na potrzeby tej wystawy, moje fotograficzne historie zostały wybrane przez zespół kuratorów, poświeconego fotografii, portalu YOUPIC.COM

Dlaczego? Skąd pomysł by partnerem wystawy stał się portal internetowy.

Wszyscy Ci którzy znają mnie bliżej wiedzą, że z racji wieku bliżej mi mentalnie do czasów gdy Marshall McLuhan dopiero przewidywał, że świat stanie się globalną wioską.
Czasów, gdy zdjęcia mozolnie powstawały tylko w wyniku wielu godzin w ciemni, a droga odbitki od jej powstania do publikacji w prasie czy albumie była bardzo długa i mozolna.
Moich kilkanaście lat przy powiększalniku doprowadziło w końcu do zerwania z fotografią na bardzo długi okres.

Ale świat mało obchodziło moje " zerwanie", toczył się dalej - pojawiła się sieć, fotografia cyfrowa, media społecznościowe itd, itp. Trochę trwało zanim się w tym odnalazłem, by dziś z powodzeniem w tym wszystkim funkcjonować. Ale wciąż jestem po tej stronie mocy, która przedkłada osobiste kontakty nad "lajki", wskaźniki oglądalności, komentarze... Czy jednak na pewno?

Czym jest portal Youpic.com dowiecie się państwo wchodząc na stronę portalu. Ma dla mnie jedną cechę wyróżniającą - wyróznienie zdjęcia tytułem INSPIRACJA - do wyróznienia nominują inni " współobywatele" portalu, ale głos decydujący ma Zespół Kuratorów. "Złota gwiazda" INSPIRACJI jest przepustką do zdecydowanego zwiększenia oglądalności; dotarcia, do czasem wielu tysięcy widzów. Czy to nie kuszące ?

Gdy przeglądąłem moje wyróznione fotografie wpadłem na pomysł tej wystawy i zaproszenia do patronowania jej portalu Youpic.com.

Bo rodzi się pytanie - dla wielu może z oczywistą odpowiedzią - co jest ważniejsze dla autora fotografii?

Czy osobisty, bliski kontakt z widzem w Galerii - do której w najlepszym razie, w trakcie wystawy trafi kilkaset osób? Galeria jednak daje możliwość kontaktu twarzą w twarz - pytań i odpowiedzi - poznania innych ludzi - obserwacji ich emocji - reakcji na naszą pracę - natychmiastowej interakcji - dla mnie odpowiedź wydaje się oczywista.

Ale czy nie uwodząca jest myśl, że w trakcie rozmowy z kilkoma osobami w galerii, moje zdjęcie w sieci, na stronach portalu, mogą zobaczyć dziesiatki czy setki ? Ba ! Nawet tysiące.
/mój osobisty rekord to 36 000 wejść w 48 godzin /...

Wszyscy Ci, którzy znają mnie bliżej, znają moją skłonność do słów. Dlatego zostawmy resztę rozważań na wernisaż lub kontakt poprzez portal.

Wystawa, którą możecie obejrzeć w Galerii Teatru KOREZ w Katowicach, ma dwa cele - ten oczywisty: prezentację moich prac. I drugi - przybliżenie odbiorcy, czym jest portal poświęcony fotografii poprzez przykład YOUPIC.COM

Czy 30 prezentowanych fotografii ma jakąś cechę wspólną poza ich autorem i tytułem INSPIRACJA? Nie ma ani jednego pejzażu, prawie zawsze jest miasto, ludzie. Architektura pojawia się w relacji z człowiekiem, zazwyczaj. Reprezentowane są też prace do których ostatnio jest mi coraz bliżej. Więcej w nich formy niż treści - czy jest w nich opowieść ? To już sami musicie stwierdzić. Oglądając wystawę lub zaglądając na mój profil https://youpic.com/photographer/ignacy50/ .

Aha! Dlaczego tak lubi fotografię w wielkim formacie - cóż, każdy ma jakies kompleksy...

Dziękuję za uwagę.

Ignacy 50


Wystawa fotografii – Ignacy50

Kilka krótkich historii o… wybór przez Youpic.com
Spektakle Teatru Korez
Spektakle gościnne
© grafika: Jarek Jordan
© tekst: Teatr Korez
© fotografie: Magdalena Dobrowolska, Tomasz Griessgraber, Daniel Koziński,
Krzysztof Niesporek, Aga Piotrowska, Radosław Ragan, Jeremi Astaszow


STRONA GŁÓWNA - KALENDARIUM ZMIAN - REPERTUAR I REZERWACJE - BILETY - SPEKTAKLE
ARTYŚCI - SPONSORZY - PRZYJACIELE - GALERIA - E-MAIL - ADMINISTRACJA