INKA. Rzecz o Danucie Siedzikównie

Przedstawienie powstało dzięki Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Podczas IV Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim w październiku 2016 roku odbył się premierowy pokaz spektaklu. W listopadzie 2016 „INKA” została wystawiona w Wilnie i w Trokach podczas III Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli „MONOWschód” organizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie. W lutym 2017 w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Teatrze Kamienica miała miejsce warszawska premiera sztuki.
W kwietniu 2017 spektakl został zaprezentowany w Lublinie podczas festiwalu RETROSPEKTYWA.
Ponadto dwukrotnie /z racji dużego zainteresowania społeczności/ został zagrany w Szczucinie z inicjatywy miejscowego Domu Kultury.
Spektakl każdorazowo wzbudzał silne wzruszenia u publiczności, trzymając w emocjonalnym napięciu i powodując historiozoficzną zadumę.


Rzecz dzieje się w więziennej celi podczas aresztowania aż do momentu zgładzenia tytułowej bohaterki. To historia życia i śmierci nastoletniej dziewczyny, żołnierza AK, żołnierza wyklętego.
Inka – młoda dziewczyna pełna marzeń i planów na dorosłe życie mierzy się z okrutną wojenną i powojenną rzeczywistością.
Wychowana w duchu patriotycznym, w głębokiej wierze staje przed wyborem wierności wpojonym wartościom a pragnieniem życia.
Losy najbliższych, swój własny los, swój strach przed śmiercią konfrontuje z boską sprawiedliwością i romantycznym mitem pięknej, chwalebnej romantycznym oddawaniem życia za ojczyznę.
Osamotniona bohaterka rozmawia z przeszłością - znajdującymi się na wolnościami siostrami, wadzi się z Bogiem, zderza wizję godnej śmierci znanej z literatury z samotną śmiercią w komunistycznej celi. Próbuje przyjąć przeznaczenie, odnaleźć w nim sens, przekonać samą siebie do słuszności podejmowanych wyborów i postaw.
To nie tylko lekcja historii i biografia Danuty Siedzikówny. To refleksja nad cierpieniem, zdradą i dochowaniem wierności, nad odwagą i lękiem. To pochylenie się nad młodym Człowiekiem, który ocala swe człowieczeństwo w nieludzkim świecie.

scenariusz i reżyseria: Milena Tejkowska
obsada: Justyna Piechota / wcześniej Jagoda Rall/
muzyka: Jacek Chrobak
czas trwania spektaklu: ok. 60 minut

Spektakl zorganizowany przy współudziale Oddziału IPN w Katowicach.

Wstęp wolny za zaproszeniami wydawanymi przez Oddział IPN w Katowicach ul. Józefowska 102


Justyna Piechota

INKA. Rzecz o Danucie Siedzikównie
Spektakle Teatru Korez
Spektakle gościnne
© grafika: Jarek Jordan
© tekst: Teatr Korez
© fotografie: Magdalena Dobrowolska, Tomasz Griessgraber, Daniel Koziński,
Krzysztof Niesporek, Aga Piotrowska, Radosław Ragan, Jeremi Astaszow


STRONA GŁÓWNA - KALENDARIUM ZMIAN - REPERTUAR I REZERWACJE - BILETY - SPEKTAKLE
ARTYŚCI - SPONSORZY - PRZYJACIELE - GALERIA - E-MAIL - ADMINISTRACJA