Wernisaż wystawy Wyspy wolności

"Wyspy wolności" to wystawa zdjęć:
- Jacka Przybyłowskiego – fotografika i animatora sztuki znanego m.in. z fotografowania wielkich muzyków sceny jazzowej, takich jak: Miles Davies, Pat Metheny, Dizzy Gillespie oraz z cyklu fotografii "Miasta" realizowanego m.in. w Madrycie, Londynie, Hamburgu, Katowicach, Warszawie (więcej informacji o artyście na: http://jacekprzybylowski.com/),
- oraz
- Cezarego Grzesiuka – montażysty filmowego (200 pozycji ekranowych, w tym ok. 80 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych), współtwórcy sukcesów m.in.: „Ogniem i mieczem”, „Quo vadis”, „Zmruż oczy”, „Imagine”, "Skazanego na bluesa" (więcej informacji o dorobku artystycznym reżysera, producenta i montażysty na http://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1120461 oraz www.bluedreamfil.pl).
Co łączy obu artystów? Pochodzą ze Śląska. Jacek Przybyłowski był mentorem Cezarego Grzesiuka. To właśnie w jego ciemni stawiał pierwsze kroki w fotografii, by później, po nagłej ucieczce Jacka Przybyłowskiego z komunistycznej Polski, stać się czołowym polskim montażystą. Wystawa "Wyspy wolności" to spotkanie nauczyciela i ucznia po latach. Każdy z nich szukał własnej drogi, przestrzeni, wyspy wolności. Obaj ją znaleźli – Jacek Przybyłowski na hiszpańskiej wyspie Lanzarote, gdzie fotografuje i bez żadnej obróbki komputerowej tworzy impresyjne dzieła, do których analogii można poszukiwać jedynie w malarstwie, a Cezary Grzesiuk w pracy montażysty – która polega na obróbce obrazu, dzięki której może kreować filmową rzeczywistość. Wystawa pokazuje nie tylko ścieżki artystów, którzy odnaleźli się po dwudziestu ośmiu latach, ale również to, jak zmieniała się polska rzeczywistość, także filmowa. Odnosi się też do transformacji sztuki analogowej w cyfrową i ukazuje przemiany w Polsce - dla starszych pokoleń to powrót do historii, dla ludzi młodych pokazanie tego, jak było kiedyś.
Wystawa i projekt filmowy „Wyspy wolności" to rozważania o sztuce, emigracji, samotności, marzeniach, przemijającym czasie i prawdziwej tęsknocie za domem, który jak się okazuje, może być rajską wyspą, wyspą wolności, ale tylko w sercu człowieka.
W Galerii Teatru Korez nastąpi symboliczny powrót Jacka Przybyłowskiego na łono ojczyzny i właściwie powrót obu artystów do domu - na Śląsk, gdzie rozpoczęła się ich ścieżka ku wolności, którą osiągnęli poprzez sztukę.


Jacek Przybyłowski, Cezary Grzesiuk

Wernisaż wystawy Wyspy wolności

Spektakle Teatru Korez
Spektakle gościnne
© grafika: Jarek Jordan
© tekst: Teatr Korez
© fotografie: Magdalena Dobrowolska, Tomasz Griessgraber, Daniel Koziński,
Krzysztof Niesporek, Aga Piotrowska, Radosław Ragan, Jeremi Astaszow


STRONA GŁÓWNA - KALENDARIUM ZMIAN - REPERTUAR I REZERWACJE - BILETY - SPEKTAKLE
ARTYŚCI - SPONSORZY - PRZYJACIELE - GALERIA - E-MAIL - ADMINISTRACJA