Mianujom mie Hanka

Nagroda Teatralna "Złota Maska" w województwie śląskim za rok 2016 w kategorii AKTORSTWO - ROLA KOBIECA za rolę Hanki w monodramie "Mianujom mie Hanka".

Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy.
Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści.
Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy.
A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.


Znakomity tekst Alojzego Lyski - "Opowieść górnośląska". Zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nie zmieniliśmy w nim ani jednego słowa, ale tytuł - za zgodą autora, zamieniliśmy na "Mianujom mie Hanka".

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Tytuł wydania książkowego: "Jak Niobe. Opowieść górnośląska".

Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim.

 

PRASA O SPEKTAKLU:

To o nim Szczepan Twardoch niedawno tak napisał w swoim felietonie:

(...) jakiś czas temu byłem w teatrze na "Mianujom mie Hanka", czyli wyreżyserowanym przez Mirosława Neinerta na podstawie tekstu Alojza Lyski monodramie Grażyny Bułki, w katowickim teatrze Korez, i było to niezwykłe przeżycie(...).
Grażyna Bułka kreuje Hankę niezwykle. To potężna, autentyczna i kompletna kreacja, Bułka podporządkowuje sobie całą publiczność w kilka minut i dalej przez godzinę i kwadrans hipnotyzuje, z niezwykłą gracją zmieniając rejestry od komizmu po powagę, brawurowo unosząc tekst, który, posiadając momenty lżejsze, przede wszystkim jednak nie stroni od patosu...
Szczepan Twardoch

Więcej na:
https://kultura.onet.pl/ksiazki/mianujm-mie-hanka-felieton/b53lmne

Grażyna Bułka, brawurowo wcielająca się w postać Świętkowej w arcydzielnym "Cholonku" według powieści Janoscha, w monodramie "Mianujom mie Hanka" przedstawia trudną historię dwudziestowiecznego Śląska. Tekst, który napisał Alojzy Lysko, pozwala zrozumieć istotę przywiązania do małej ojczyzny, ale pokazuje też siłę i determinację kobiety raz po raz padającej ofiarą wielkiej historii i polityki. Hanka mierzy się ze wspomnieniami i znakomicie gra na emocjach publiczności.
Muzykę do spektaklu przygotował Stanisław Szydło (również autor opracowania muzycznego do Cholonka), akwarele prezentowane w retrospekcjach bohaterki - Grzegorz Chudy.

Grażyna Bułka na tę rolę czekała swoje całe zawodowe życie, być może nie wiedząc, że czeka. Aktorka, urodzona w Świętochłowicach, wychowana na podwórku w Lipinach, mająca w swoim artystycznym dorobku wiele ciekawych i brawurowych ról, tym razem wciela się w postać Hanki, Ślązaczki spod Pszczyny. Jest to kreacja porażająca swą prostotą i szlachetnością (reżyseria: Mirosław Neinert), spokojem, który każe wstrzymywać oddech, by nie uronić ani jednego wyszeptanego słowa. [...]
Opowieść Hanki ściska gardło. Dzięki znakomitej kreacji Grażyny Bułki przeżywa się najprawdziwsze oczyszczenie, taką bowiem moc wydobywa ona z mądrych i wzruszających, ale też dalekich od sentymentalizmu Opowieści górnośląskich Alojzego Lyski, które zdobyły Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.
Marta Fox

Zaklęty w tekście Lyski ładunek emocjonalny miał potężną moc oddziaływania.
Tomasz Borówka

Aktorka trzyma widzów w nieustannym napięciu i gotowości do współodczuwania z bohaterką. A przecież nie wspiera jej prawie nic, poza talentem, siłą emocji i idealnym panowaniem nad rytmem. Oraz... igłą. Maleńkim, fenomenalnie wykorzystanym rekwizytem, którym Hanka ceruje paradny, trumienny kaftan.
Henryka Wach-Malicka

Ja chyba nigdy w życiu nie zagrałam niczego na zimno, wyłącznie warsztatem. Nie umiem, czy co... Albo mam za duży temperament i za cienką skórę? Ale załóżmy, że bym nawet umiała, to w tym przypadku do głowy by mi to nie przyszło. "Mianujom mie Hanka" to nie jest rola, to jest moje życie. A życia się nie udaje.
Grażyna Bułka (wywiad dla „Dziennika Zachodniego”)

Siedząc na widowni czuje się bardziej, że słuchamy opowieści babci, niż aktorki, która gra swoją rolę. [...]Monodram, mimo że wystawiany jest po śląsku, będzie zrozumiały dla każdego.
Łukasz Tudzierz

 

 

 


Alojzy Lysko

Mianujom mie HankaNa scenie:Grażyna Bułka
Reżyseria:Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna:Stanisław Szydło
Obrazy:Grzegorz Chudy
Cyfrowe opracowanie i animacja obrazów:Radosław Ragan
Realizacja dźwięku, projekcji i światła:Sergiusz Brożek
Współpraca techniczna:Izabela Mikrut
Premiera:21 października 2016 r.

Spektakle Teatru Korez
Spektakle gościnne
© grafika: Jarek Jordan
© tekst: Teatr Korez
© fotografie: Magdalena Dobrowolska, Tomasz Griessgraber, Daniel Koziński,
Krzysztof Niesporek, Aga Piotrowska, Radosław Ragan, Jeremi Astaszow


STRONA GŁÓWNA - KALENDARIUM ZMIAN - REPERTUAR I REZERWACJE - BILETY - SPEKTAKLE
ARTYŚCI - SPONSORZY - PRZYJACIELE - GALERIA - E-MAIL - ADMINISTRACJA